"Седем процента по-скоро говорим за един потребителски кредит, а не за студентски кредит. Лихвата е изключително висока и трябва да бъде редуцирана около 3 процента, максимален вариант. За да се постигне това е нужно държавата да действа по-активно, а банките да бъдат по-гъвкави".
Според експерта от сайта "Моите пари" Иван Стойков малко вероятно е лихвите да бъдат намалени.
"Икономическата обстановка в нашата държава е такава, че тези студенти след време може да не си намерят работа или пък достатъчно добре платена работа. Знаем какво е нивото на безработица в нашата страна, знаем какви са доходите".
За 11 години държавата е погасила дълговете на 1 274 студенти. Сумата е в размер на над 5,6 млн. лева.
За този период обаче успява да си върне по-малко от половината - около 2,1 млн. лева.
За 2021 година държавата е гарантирала 40 милиона лева за студентски заеми пред осем от 18-те банки.
Иван Стойков припомни, че извън студентските кредити, покрити от държавата, има и такива, които може да се договарят с банките. Те са близки до стандартното потребителско кредитиране. По –гъвкави са – може да се ползват за финансиране на други студентски дейности, освен за такси. Но действат правилата на банките за гаранции. - като поръчителствата.
Според експерта статистика за този тип кредити може и да няма, дори и в БНБ, защото тя отчита общо кредитите като потребителски, но не и с каква цел са отпуснати.
Източник: БНР