Той посочи, че са направили няколко искания към Министерството на енергетиката и трябва да има законови промени, като определят общежитията като битови потребители, защото там хората не се занимават с бизнеси и не печелят от това.
"Има решение. Трябва ректорите да бъдат активни, да направят своите запитвания и това ще бъде полезно, защото в момента наистина е сложна ситуацията", отбеляза гостът на Bulgaria ON AIR.
Той уточни, че има студенти, които плащат различна сметка за ток, защото има общежития, които не са ремонтирани от деня на построяването им. Те са с дървена дограма и студентите трябва да се отопляват в тях с печка, но когато включат своя уред, сметките им се покачват драстично.
"В момента на територията на държавата има 154 общежития. Близо 100 са в прилично състояние, защото през 2020 г. бяха отпуснати финансови средства от държавата, и остават 50. 50 хил. студенти живеят в общежития, които не са в добро състояние. Те в момента заплащат голяма сметка за ток, защото общежитията не са ремонтирани. Спасението е единствено да не влиза сняг в стаите и с тиксо да си облепиш прозореца", категоричен е Парушев.
Той обясни, че са поставили въпроса и пред министър Пеканов за отпускане на средства от Плана за възстановяване за студентски общежития.
"Преди 2 години, когато бяха отпуснати средства, бяха ремонтирани над 20 блока. Близо 10 хил. студенти в момента живеят в по-добри условия и няма разлика дали си в хотел или в това общежитие. Там наемът е малко по-скъп, но е много хубаво, защото всичко е ново", обясни Парушев.
Той коментира темата с украинските студенти, като каза, че са поставили няколко искания към всички ректори, за да могат да направят нещо положително за тях – например да не заплащат семестриални такси и общежития, както и да получават купони за изхранване.
Източник: Dnes.bg